top of page

שאלות ותשובות 

כאן ניתן למצוא תשובות לשאלות נפוצות על קראטה והאימונים במועדון. במידה ולא מצאתם תשובה לשאלתכם אנא צרו איתנו קשר ונשמח לענות

?מהו קראטה

קראטה הינה אומנות לחימה מאוקינאווה.  במושג "אומנות לחימה", הכוונה לשיטה קרבית ללא כלי נשק, תוך שימוש בידיים וברגלים להגנות, התקפות, בריחים, הטלות וחניקות. בנוסף לכך, אומנויות הלחימה מהמזרח הרחוק - הודו, סין ויפן, מתאפיינות באימונים קשים ותובעניים שנועדו גם לשפר את אופיו של המתאמן, בנוסף לגופו. הקראטה מחנך למשמעת עצמית, שליטה עצמית, חמלה לאחר, כבוד לזולת וצניעות.

?מדוע להתאמן דווקא בשיטת קראטה גוג'ו ריו

הקראטה התפתח באי אוקינאווה, שהיה תחת שליטה יפנית. הוא הושפע משיטות סיניות - קונג-פו ממקדש שאולין, ושיטות מקומיות של לחימה ללא נשק ובכלים חקלאיים. באוקינאווה התפתחו סגנונות שונים של קראטה - גוג'ו ריו, שוטוקאן, שיטו-ריו, ואדו-ריו ועוד. כל אחת מן השיטות התפתחה בהתאם למורה שפיתח אותה והתאפיינה בעקרונות אימון שונים. אולם כולן בסופו של דבר מבטאות את הרעיון של הקראטה.

ההבדל הוא לא בשיטה עצמה, אלא במוסד אשר מלמד אותה. האם הוא מלמד קראטה מסורתי או קראטה תחרותי? בקראטה תחרותי, הטכניקות המסורתיות העמוקות, המשמשות להגנה עצמית ברחוב, "מדוללות" לטובת עמידה בחוקי התחרות ובכך השיטה הופכת ריקה מתוכן. כמו כן האופק התחרותי מצטמצם בדרך כלל לאחר גיל 30. 

קראטה מסורתי שם דגש על אימון הכולל שמירה על כושר גופני, חיזוק הגוף והעמקה בטכניקות לטובת הגנה עצמית אמיתית, ומאפשר להמשיך להתאמן עד גיל מבוגר ביותר.שיטת גוג'ו-ריו היא כזו.

 

כמו כן חשוב לבחור בית ספר/מועדון אשר קשור לארגון עולמי שמרכזו באוקינאווה, משום שרק כך ניתן להמשיך להתקדם בידע וביכולת על ידי השתתפות באימונים עם מדריכים בכירים ממך וללמוד מהמקור האותנטי באוקינאווה. 

שיטת גוג'ו ריו, שאנו המועדון  הראשי בישראל, שייכת לארגון העולמי IOGKF ונמצאת בקשר קבוע עם המורים הבכירים שבראשם מאסטר מוריו היגאונה.

?למה להתאמן דווקא במועדון שלנו בנתניה

הבחירה במועדון זה או אחר, תלויה במספר גורמים, ולפני החלטתכם להצטרף, רצוי שתבדקו אותם :

 

1)  ערכו אימון ניסיון. אצלנו תוכלו לקבל שיעור ניסיון ללא עלות וללא התחייבות. במהלך האימון שימו לב אם אתם מקבלים יחס אישי, האם המדריך סבלני, מקצועי, מסביר את המשמעות של התרגילים ושומר על בטיחותכם.

 

2)  בדקו אם המדריכים במועדון הינם מוסמכים - כל המדריכים במועדון קראטה דו נתניה מוסמכים  ע"י מכון וינגייט ועל פי חוק הספורט.

 

3) בדקו אם המועדון שייך לארגון עולמי ומקושר למאסטר מאוקינאווה. אמנם ניתן ללמוד ממורים רבים ומוכשרים, אולם בכדי להעמיק ולהתפתח כדרגה בכירה צריך ללמוד מהמקורות.

כאמור, המועדון בנתניה שייך לארגון IOGKF ולומד ממאסטר מוריו היגאונה מאוקינאווה.

 

4) בדקו אם המועדון מבוטח ודורש מכם לערוך ביטוח כמקובל בכל חוג. האם ישנם אימונים נוספים (כגון מחנות אימונים) שבהם ניתן להרחיב את הידע ולהתאמן עם אנשים נוספים.

 

5) בדקו האם במועדון יש חניכים בכירים - הדבר הינו אינדיקציה שהמועדון ותיק והחניכים מרוצים. המועדון בנתניה נוסד לפני 40 שנה, על ידי סנסאי יהודה פנטנוביץ ז"ל והינו הותיק והמוערך בנתניה על ידי דורות של מתאמנים.

?האם ניתן להפצע בקראטה

בקראטה ישנו מגע גופני, ולעיתים קורות תאונות. אולם רוב המועדונים, (והמועדון שלנו בינהם), מתרגלים קרבות בשליטה מלאה, ההתקפות הינן בעוצמה אך בשליטה מלאה. ישנם מקומות המדריכים "מגע-מלא" המגדיל את הסיכוי להפצע.

?מאיזה גיל ילדים יכולים להתחיל להתאמן

ילדים יכולים להתאמן מגיל 3-4, בגיל זה הם מתחילים להכיר את התנועות הבסיסיות ומשפרים את היכולות הבסיסיות.

בגיל 6 הילדים מתחילים ללמוד את השיטה ולעבוד עם בני זוג ומגיל -10 לערך הם מעמיקים ביכולות הגנה עצמית.

?אני כבר לא ילד...גם אני יכול להתחיל להתאמן

בוודאי, ניתן להתחיל להתאמן בכל גיל. האימונים למבוגרים נועדו בין היתר לשמירה על כושר גופני, גמישות וחיזוק הגוף. בנוסף יש אלמנט של פעילות הדורשת ריכוז והדבר עוזר לשמור על יכולות מוטוריות מוחיות.

כמו כן למבוגרים יש בשיטה פתח להעמקה עצמית ומימוש עצמי. במועדון ישנם לא מעט חניכים שהצטרפו לאחר גיל 40 ומתאמנים שנים רבות.

?האם הקראטה מתאים גם לנשים

אכן כן. קראטה גוג'ו ריו מתאים לכל מבנה גוף ולגברים ונשים. אף על פי שהשיטה תובענית ודוגלת בחיזוק הגוף, מבנה הגוף והכוח אינם החשובים ביותר. השיטה מלמדת להשתמש בגוף בצורה שבה ניתן להתגבר על יריב חזק ממך.

 

לנשים הדבר חשוב במיוחד לשמירה על בטחונן האישי וכדרך להתגונן מתקיפות ע"י גברים.

?עד איזה גיל ניתן להתאמן

ניתן להתאמן ככל שתרצו ותוכלו. להבדיל מענפי ספורט, הקראטה עוזר לשמור על הגוף, יש במועדון חניכים מעל גיל 60!

?האם ישנן תחרויות בקראטה

קראטה אינו ספורט, אולם בכדי לתת לילדים מוטיבציה להשקיע ולהתאמץ נערכות תחרויות מדי שנה בין כל המועדונים בארץ לילדים ונוער.

Please reload

bottom of page